Güncel

Ve beklenen açıklama biraz evvel geldi! Yerli otomobil TOGG’un fiyatı belli oldu! ÖTV hesaplaması sonrasında…

Yerli otomobil TOGG ile ilgili fiyat soranlar için son nokta koyuldu. Bu anlamda ÖTV hesaplaması ile eş güdümlü otomobilin kaç TL olacağı belli oldu.

Yerli otomobil TOGG’un fiyatı belli oldu! Yerli otomobilin fiyatı kaç para? Kesin rakam verildi

Yerli otomobil TOGG‘un fiyatı belli oldu

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG bağlamında flaş açıklama az evvel geldi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), ortaklarından Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı son dakika açıklamasında aracın fiyatı ile ilgili detayları aktardı ve otomobilin beklenilen fiyatını kamuoyuna paylaştı. Özilhan yaptığı açıklamayla Türkiye vatandaşlarının erişebileceği bir fiyattan satılacağını ortaya koydu.

Yerli otomobilde her şeyin yolunda gittiğini söyleyen Özilhan, fabrikanın tamamlandığını, montaj hatlarının kurulduğunu ve çok güzel bir boyahanenin de tamamlandığını söyleyerek, “Aşağı yukarı 290 robot şu anda çalışır vaziyette. Solar enerji üzerine yatırım yapılıyor. Dolayısıyla üretim bilimi tamamlandı. Bu arada önemli miktarda araç üretildi. Norveç ve Arjantin gibi çeşitli ülkelere iklim koşullarını test için gönderildi. Kış şartlarında deneniyor, testleri geçti. Çarpışma ve dayanıklılık testlerini geçti. Gerçekten iyi bir ürün oldu” şeklinde görüş bildirdi.

Otomobilin fiyatının , Türk vatandaşlarının erişebileceği bir fiyat olacağını dile getiren Özilhan, “Togg ulaşılabilir bir fiyatla pazara çıkacak. Biz yola çıkarken fizibilitede yüzde 7 ÖTV ile yola çıktık. Ardından elektrikli otomobil ithalatı artınca yüzde 60’a çıkardılar ÖTV’yi. Ondan sonra yüzde 10’a düşürdüler. Ancak biz yüzde 10’un içerisinde kalıyoruz. Yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir fazlalık var ÖTV’de ama onu çözebiliyoruz, sorun değil. Türk vatandaşının ulaşabileceği bir otomobil düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Elektrikli otomobiller yüzde 10’luk ÖTV diliminde. Motor kuvveti 160 kW, vergisiz fiyatı 700 bin lira olan otomobiller bu dilime giriyor. Bunun üzerinden hesaplama yapıldığında TOGG’un fiyatının 900.000 TL olacağı tahmin ediliyor. 

TOGG 4.000 işçi alımı başvuruları başladı! İşte TOGG personel alımı başvuru şartları kadrolar ve maaşlar

 

Başa dön tuşu