Güncel

Otomobil fiyatlarına ÖTV indirimi geldi mi? Flaş açıklama yapıldı

Yaşanan pandemi ve sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı derken çip sorununun ortaya çıkması araç fiyatlarına kötü anlamda yansıdı. Bu kapsamda otomobil almak ülkemizde oldukça zor oldu. Otomobil almak isteyenler gözlerini kulaklarını ÖTV’ye çevirirken, konuyla alakalı açıklamalar yakından takip ediliyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu ÖTV indirimi hakkında açıklamalar yaptı.

Otomobil fiyatlarına ÖTV indirimi geldi mi?

ÖTV sistemi otomobil fiyatlarındaki artışta çarpan tesirleri yaptığını bildiren Eroldu, ‘’Üreticinin 10 TL maliyet artışı yaptığı bir araç, yüksek ÖTV’den ötürü 20 TL olarak satışa çıkıyor. Bu tabi ki, Türk müşterinin alım gücüne mühim oranda olumsuz bir tesir yapıyor. Ben şahsen ÖTV matrahlarının güncellenmesine gereksinim bulunduğu görüşündeyim. Ancak bu tür bir farklılık olacağını beklemiyorum. Diğer yandan, bu yöndeki söylentiler, iç piyasaya zarar veriyor. Çünkü bunları öneme alarak birtakım müşterilerde erteleme kararları olabiliyor. Bu kesinlikle yönetmemiz gereken bir konu’’ açıklamasında bulundu.

ÖTV indirimi

Özel Tüketim Vergisi manasına gelen ÖTV, tespit edilen ürün ve mallardan oransal ya da maktu olarak alınan harcama vergisidir. Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde, 4760 sayılı kanunla 2002 senesinde uygulanmaya başlanmıştır. ÖTV, ithal edilen ya da imal edilen ve alıcıya teslim edilen herhangi bir mal ya da ürün için geçerlidir. Mal ya da ürün her el değiştirdiğinde ÖTV ödenmez. Bu bağlamda, motorlu taşıtlarda ÖTV mükellefi ilk satıcılar ve ithalat yapanlardır.

Şuan geçerli olan ÖTV indirimleri 

Motor silindir hacmi 1600 cm³’e kadar olan;

Matrahı 120 bin TL’yi aşmayan araçlar için %45,

Matrahı 120-150 bin TL arasında yer alan araçlar için %50,

Matrahı 150-175 bin TL arasında yer alan araçlarda %60,

Matrahı 175-200 bin TL arasında yer alan araçlarda %70,

Diğer araçlarda %80,

Motor silindir hacmi 1600-2000 cm³ arasında olan;

Matrahı 170 bin TL’yi aşmayan araçlarda %130,

Matrahı 170 bin TL ve üzeri olan araçlarda %150,

Motor silindir hacmi 2000 cm³’ten azla olan araçlarda %220’dir.

 

Başa dön tuşu