Güncel

Kamuya polis, subay, astsubay, personel işçi alımı müjdesi! 3600 ek gösterge tarihi de açıklandı

2023 yılında kamuya yüzbinlerce personel alımı yapılacak. Polis, subay, astsubay, personel işçi alımı için detayları az önce açıklandı. Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın yaptığı son haberde, kamuya yapılacak personel alımlarına değindi ve 2023 senesinde çok sayıda personel alımı yapılacağını belirtti.

Memurlara 360 ek gösterge müjdesi!

Son Cumhurbaşkanı seçimlerinde hükümetin seçim vaadi 3600 ek göstergeydi. İlk olarak 4 sınıfına geleceği bildirilen 3600 ek gösterge düzenlemesinin kapsamı daha sonra genişletildi. Kapsamın genişletilmesi ile bütün kamu personellerinin ek göstergeleri 600 puan arttırıldı.

Ek gösterge zammı Ocak 2023’te yürürlüğe girecek. 15 Ocak’ta yürürlüğe girecek düzenlemeden sonra emekli olacak kamu personelleri, ek gösterge zammı ile emekli olacak ve hem daha çok tazminat, hem daha fazla emekli maaşı alacak. 15 Ocak 2023’ten evvelce emekli olanlar ek gösterge zammı olmadan emekli olacağı bağlamında ikramiyeyi zamsız alacak.

Yüzbinlerce memur emekli oluyor

Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın yaptığı haberde ek gösterge düzenlemesinden sonra 300 bin kamu personelinin emekli olacağını söyledi. Ek gösterge zammı ile polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi olmak üzere 300 binden çok personel memur emekli olacak.

Kamuya polis, subay, astsubay, personel işçi alımı başvuru şartları 

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kamu haklarını kullanmaktan mahrum olmamak, 18 yaşını geçmiş olmak, kadro için aranan özel şartları taşıyor olmak, askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak , atanacağı görevini yapmasına engel herhangi bir sağlık sorunu , engel durumu olmaması lazımdır.

Öte yandan adayların Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmaması gerekir.

Başa dön tuşu