Güncel

Güneş ışığı deyip geçmeyin: İnanılmaz 7 faydası

Biraz güneş ışığı almanın ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Bilimsel olarak güneş ışığının vücudumuz için pek çok faydası vardır. İşte dışarı çıkıp güneşlenmek için yedi harika neden.

1. Uykunuzu iyileştirir

Vücudunuz, uyumanıza yardımcı olmak için kritik olan melatonin adı verilen bir hormon üretir. Vücudunuz hava karardığında üretmeye başladığından, genellikle güneş battıktan iki saat sonra kendinizi uykulu hissetmeye başlarsınız, bu da vücudumuzun doğal olarak yaz aylarında daha sonra uyanık kalmasının nedenlerinden biridir.
Araştırmalar, sabahları bir saatlik doğal ışığın daha iyi uyumanıza yardımcı olacağını gösteriyor . Güneş ışığı, vücudunuza melatonin seviyenizi ne zaman artırıp azaltacağınızı söyleyerek sirkadiyen ritminizi düzenler. Bu nedenle, gün ışığına ne kadar fazla maruz kalırsanız, uyku vakti geldiğinde vücudunuz o kadar iyi melatonin üretir.

2. Stresi azaltır

Melatonin ayrıca stres reaktivitesini azaltır ve dışarıda olmak vücudunuzun doğal olarak melatonini düzenlemesine yardımcı olur, bu da stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, dışarıdayken genellikle aktif bir şeyler yaptığınız için (yürüyüş, oyun vb.), bu ekstra egzersiz de stresi azaltmaya yardımcı olur.

3. Güçlü kemikleri korur

D vitamini almanın en iyi (ve en kolay) yollarından biri dışarıda olmaktır. Vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir; açık tenliyseniz günde yaklaşık 15 dakika güneşte kalmak yeterlidir. Ve D Vitamini vücudunuzun kalsiyumu korumasına yardımcı olduğundan ve kırılgan, ince veya şekilsiz kemikleri önlediğinden , güneşte ıslanmak tam da doktorun emrettiği şey olabilir.

4. Kilo vermeye yardımcı olur

Sabah 8 ile öğlen arasında 30 dakika dışarı çıkmak kilo kaybıyla ilişkilendirilmiştir. Elbette bunun başka faktörleri de olabilir, ancak sabahın erken saatlerinde güneş ışığı ile kilo kaybı arasında bir bağlantı var gibi görünüyor.

5. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

D vitamini ayrıca bağışıklık sisteminiz için kritik öneme sahiptir ve sürekli olarak güneş ışığına maruz kalarak onu güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, ameliyattan sonra hastalık, enfeksiyon, bazı kanserler ve ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Depresyonla savaşır

Bu sadece kafanızın içinde değil; Güneş ışığında olmanın ruh halinizi iyileştirmesinin bilimsel bir nedeni var. Güneş ışığı, ruh halinizi iyileştiren ve sakin kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olan bir kimyasal olan vücudunuzun serotonin seviyesini artırır. Doğal ışığa daha fazla maruz kalma, mevsimsel duygudurum bozukluğunun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir – tipik olarak gün ışığının daha az olduğu sonbahar ve kış aylarında meydana gelen bir ruh hali değişikliği.

7. Size daha uzun bir yaşam verebilir

30.000 İsveçli kadını takip eden bir araştırma , güneşte daha fazla zaman geçirenlerin güneşe daha az maruz kalanlardan altı ay ila iki yıl daha uzun yaşadığını ortaya koydu. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak bu, bilim adamlarının üzerinde çalışmaya devam ettiği bir konu.
Elbette biraz güneş ışığı uzun bir yol kat edebilir (ve fazlası cildimiz için zararlıdır). Cildinizin rengine bağlı olarak, bilim adamları vücudunuzun güneşte yaklaşık 5 ila 30 dakika içinde D vitamini üretebileceğini tahmin ediyor. Güneş kremi sürüyorsanız, o kadar fazla D vitamini üretemeyebilirsiniz. Çok ihtiyaç duyulan D vitamini için dışarıdaysanız, çıplak cildinizi 5 ila 30 dakikadan fazla maruz bırakmayın.

Başa dön tuşu