Güncel

Ekim 2022 yeni imar affı son dakika gelecek mi? İmar affı ile ilgili son durum açıklandı!

İmar affıyla ilgili yeni detaylar milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Bilindiği gibi daha önce imar affı çıkmıştı ve milyonlar yararlanmıştı. Meclis Araştırma Komisyonu raporunda ‘’Gecekondulaşma ve kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı politikasından mutlaka vazgeçilmelidir’’ raporuna karşın imar affı tekrardan gündem oldu.

Daha evvel AK Parti bağlamında getirilen imar affında Meclis şimdi de BBP’nin teklifiyle yeni affa hazırlanılıyor.
İmar affında hazine arazisini işgal edenler, kaçak ev ve villa yapanlar, kaçak kat çıkanlar affa girecek.

Son yapılan imar affında milyarlar toplanmıştı

Son olarak 2018 yılındaki afta, 31 Aralık 2017’den evvel yapılmış ruhsatsız yada ruhsata aykırı olarak oluşturulan yapıların imar probleminin çözümü içim imar barışı düzenlemesi yaşama geçirilmişti. 10 milyondan çok vatandaşın yararlandığı bu aftan kayıt belgesi bedeli olarak 16 milyar lira toplanmıştı.

BBP’den imar affı teklifi geldi

Cumhur İttifakının ortaklarından olan BBP’den imar affı adımı geldi. Genel Başkan Mustafa Destici bağlamında meclise gelen yasa önerisi 30 Temmuz 2022’den evvel ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı yapılmış yapılar amacıyla imar barışı düzenlemesi uygulanması istendi.

İmar affı

İmar Affı, hukukumuzda imara aykırı olarak oluşturulan detaylı taşınmazlarda bu taşınmazlarla alakalı hukuki ihtilafların mahkemelerde giderilememesi ve ya bu durumun bundan sonra büyük bir problem durumuna alması hallerde kamu doğrultusundan çıkarılan ve o ihtilaların sona erdirildiği bir aftır. İmar affı meydana çıktığında ya bedeli karşılığında ya da bedelsiz olarak var olan ihtilaflar imar affı yolu ile sona erdirilmektedir.

Başa dön tuşu