EkonomiGüncel

Bankalara Borcunuz Varsa Bu Hataya Düşmeyin!

Artık bankalardan kredi almadan finansman desteği bulmak zor. Konut veya taşıt sahibi olmak isteyenler kredi kullanmadan konut ve taşıt sahibi olamıyor. Dar ve orta gelirli vatandaşlar ihtiyaçlarını başka bir zamana bırakmamak için bankalardan kredi almayı düşünüyor. Bankadan kredi alırken kredi kullanımı sırasında kişinin vefat etmesi üzerine kredi ne olur? Düşüncesi yaygın. Tüm detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.

Ülkemizde her geçen gün milyonlarca kişi bankalardan ev, otomobil ve ihtiyaç kredisi için başvuru yapıyor. Kredi kullanmanın yanı sıra birçok vatandaşta hayat sigortasını düşünüyor. Zira kredi kullanırken hayat sigortasını da ön planda bulundurmak gerekir. Kişinin ani vefatından dolayı mirasçılarına yükümlülük bırakmamak için hayat sigortası yaptırmak zorunda. Fakat hayat sigortası her durumda yüklü miktarda borç da bırakabilir.

Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Hayat sigortası, kredi çekilmesi durumunda yaptırılması gerekli olan sigortadır. Vade süresi boyunca, kişi vefat ettiğinde kalan kredi borcu mirasçılarına kalmıyor. Sigorta şirketi tarafından ödemesi yapılır. Bu sayede borçlunun mirasçılarına borç kalmamış olur.

Hayat sigortası artık kredi kullanımında her banka tarafından zorunlu tutulmaktadır. Daha ziyade konuk ve taşıt kredileri gibi uzun vadeli kredilerde bankalar kendilerine güvence altına almak için hayat sigortasını zorunlu kılmaktadır.

Yaptırılan hayat sigortası ile ilgili olarak tazminat ödenmesi için borçlunun kaza, hastalık intihar veya öldürülme gibi durumlarda hayatını kaybetmesi gerekiyor.  İntihar durumunda sigorta şirketi hayat sigortasının en az 3 yıllık koşulunu arıyor.

Her Hayat Sigortası Tazminat Ödemez!

Bireyler kredi çekerken mirasçılarını korumak adına önlem almak için hayat sigortası yaptırır. Bu durum hem banka adına hem de kişi adına olumlu bir durumdur. Şayet kişi hayat sigortasını yaptırırken hastalığını gizlerse veya kâğıt üzerinde belirtilmediği bir ölümcül hastalık bahsetmemiş ise bazı sorunlar yaşanabilir. Dolayısı ile banka kişinin vermiş olduğu bilgileri temel alarak hayat sigortası yapılır. Farklı nedenlerden dolayı vefat gerçekleşir ise sigorta şirketinin ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar.  Bu gibi olumsuz durumlarda kalmamak için verilecek olan bilgilerin gerçeği yansıtması gerekir.

Başa dön tuşu