Güncel

Aylık 2.500 Euro (46.018,04 TL) maaşla Türk işçiler aranıyor! Dil bilmeye gerek yok! İşte başvuru şartları

Dünya da yaşanan Koronavirüs salgını sonrasında seyahat sıklığı artmış durumda. Bu anlamda özellikle Avrupa ülkeleri işçi bulma konusunda büyük bir zorluk yaşıyor. İşçi bulmak için başka ülkelerden çalışan arama yoluna gidiyorlar. Bu durumda Türk işçiler ön plana çıkıyor. Almanya’da havaalanlarında çalışmak için haberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Avrupa havalimanlarında başta Almanya olmak üzere büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Havaalanlarında yetersiz eleman yüzünden işler aksıyor, firmalar zarar ediyor. Bu kapsamda Almanya, Fransa ve İtalya’da havalimanlarında çalışmak için Türk işçiler alınıyor.

İlanlar açıklanmaya başladı

Personel meselesini çözüme ulaştırmak bağlamında bıraktığımız ay harekete geride bıraktığımız Almanya, 2 bin Türk işçi alacağını duyurmuştu. Şimdi ise Türk kariyer sitelerine ilanlar verilmeye başlandı.

İlanlarda dil şartı yok

İlana müracaat yapacak adayların en az lise mezunu olması istenirken, Almanca dil bilgi kapasitesi şartı aranmıyor olması ilgi çekiyor.

İşçiler için şartlar açıklandı

Başvuru yapacak adaylarda, şu şartlar aranıyor: “Ehliyet, nüfus cüzdanı, sabıkasızlık kaydı, 10 senelik yerleşim yeri ve başka adres belgesi, son 5 sene SGK hizmet dökümü (Yeni mezun adaylar bağlamında geçerli değil) Diploma (en az lise) aslı gibidir kayıtlı noter onaylı. sağlık raporu da istenen belgeler arasında yer alıyor.

İşçilere verilecek maaşlar oldukça tatminkar

Almanya’da 1 Temmuz’da asgari ücret saatlik 10.45 Euro’ya yükseltildi. Bu da aylık ortalama 1.811 Euro’ya tekabül ediyor. Ülkede yer hizmetlerinde çalışanların maaşlarının ortalama 2 bin ila 2.500 euro arasında bulunduğu belirtiliyor.

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil bir araya gelerek Türkiye’den işçi alımını görüşmüştü. Çalışma Bakanı Heil, acilen gereksinim duyulan personelin geçici iş gücü için Almanya’ya getirilmesini hızlandıracaklarını açıklamış, Türkiye’den getirilecek personele toplu ücret ödenmesi gerekliliğini ve konaklama sağlanmasının koşul olduğunu açıklamıştı.

Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing de, acil olarak bagaj taşıma ve emniyet kontrolleri gibi görevleri yerine getirebilecek çalışanlara gereksinim duyulduğunu söylemişti.

13 Ağustos Almanya, Türk işçi alımına başladı! Saatlik ücret 300 TL oldu! İşte Almanya işçi alımı başvuru şartları

Başa dön tuşu