Güncel

Son dakika haberi: Her şey silbaştan değişti! 2023 Ocak ayı asgari ücrette çılgın rakam verildi!

2023 Ocak asgari ücret zammı bağlamında son dakika haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Bu anlamda son gelen rakamlar çalışanları adeta mest edecek. En son yüzde 59’lik ve yüzde 65’lük bir yükselişin olabileceğine dair beklentiler belirtilirken, son gelen açıklama adeta çılgınca.

Milyonlarca çalışan ve iş veren yeni asgari ücretin ne kadar olacağını merak eder iken asgari ücret ile alakalı değişik rakamlarda dillendirilmeye başlandı. İşte asgari ücret zam seviyesi ile alakalı tahminler ve kulislerde konuşulan rakamlar…

2023 Ocak ayı asgari ücret zammıyla alakalı peş peşe açıklamalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, “2023 senesi Merkezi Yönetim Bütçesi’nde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir” demişti. Bütçede en ilgi çeken kalem ise ‘işveren sigorta prim desteği’ olmuştu. 2022 bütçesinde 43.1 milyar TL olan ‘işveren sigorta prim desteği’ önümüzdeki senede 68,1 milyar TL olarak belirlenmişti. Buna göre toplam yüzde 58 artış amaçlanan sigorta prim desteği ile aynı oranda asgari ücret artışı olması durumunda yeni asgari ücretin net 8 bin 690 TL olması beklenmeye başlamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in de asgari ücretle alakalı yaptığı “Asgari ücrete Aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız” açıklaması bu beklentiyi güçlendirmişti.

2023 Ocak ayı asgari ücret için 9.500 TL iddiası

Gazeteci Şaban Sevinç, asgari ücret ile alakalı kulislerde konuşulan olabildiğince ilgi çeken bir rakamı gündeme getirdi. Sevinç, diğer bir kanalda konuşurken bir ismin Bakan’dan aldığı bilgiye göre asgari ücretin 9 bin 500 liraya kadar çıkabileceğini söylediğini aktardı. Bunun yüzde 40 seviyesinde bir maliyeti olduğunu ve işçi başına işverene 13 – 13 bin 500 liralık bir maliyetin görüldüğünü açıkladı.

2023 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak?

Asgari ücret zammı Aralık ayında açıklanacak. Aralık’ta başlayacak asgari ücret teşhis komisyonu toplantısında asgari ücret zammı belirlenecek ve Aralık ayının son haftasında yeni rakam belirlenecek.

 

 

 

 

Başa dön tuşu