Güncel

Son dakika: Cumhurbaşkanı talimatını verdi! Yeni asgari ücret zammı için rakam açıklandı! İşte asgari ücrete zam yapılacak o tarih…

2022 yılı itibari ile asgari ücret 5 bin 500 TL olmuştu. Bilindiği üzere her yılın başında asgari ücrete zam yapılmaktadır. Önümüzde ki yılın başında ise çalışan kesimin en çok merak ettiği konuların başında yeni asgari ücretin miktarı gelmektedir. Geçtiğimiz hafta asgari ücret tespit komisyonu bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantı sonucunda ise 2023 yılında uygulamaya girecek olan asgari ücret miktarının 7 bin TL olacağı duyuruldu.

Ve son dakika haber geldi! Asgari ücrete 3. zam için rakam belli oldu! Ankara kulisleri sallanıyor

Ancak bu duyuru şuan için resmi olarak yapılmadı. Resmi duyurunun 1 Ocak 2023 tarihinde yapılması tahmin edilmektedir. Uzmanların görüşlerine göre yeni yılda asgari ücretin günlüğünün 325 TL saatliğinin 41 TL ve haftalık 1615 TL olacağı düşünülmektedir.

Yeni Asgari Ücret Zam Oranı Nasıl Belirleniyor?

Yeni asgari ücretin 7 bin TL olması yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir zam oranına denk gelmektedir. Genel olarak diğer yıllarda da yapılan zam oranları yüzde 30 civarlarındaydı. Ancak asgari ücret belirleme komisyonu başkanı işçilerin daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için zam oranın en az yüzde 50 civarlarında olması gerektiğini açıklamıştı. Ancak yüzde 50’lik zam oranı komisyon tarafından ret cevabını aldı. Tek seferlik yüzde 50 zam yerine iki seferlik zam yapılması planlandı. Uzmanların görüşlerine göre iki seferlik yüzde 30’luk zam işçiler tarından daha avantajlı olacağı düşünülmektedir.

Asgari Ücret Zam Oranı Tartışılmaya Devam Ediyor

2023 yılında yürürlüğe girecek olan yeni zam birçok vatandaş tarafından eleştirilmektedir. 2022 yılında ki artan enflasyon oranları ve temel gıdalara yapılan zamlar asgari ücretin daha fazla olması gerektiğini göstermektedir. Çalışan vatandaşları ise asgari ücretin en az 8 bin TL olmasını istemektedir. Ancak uzmanları görüşlerine göre 2023 yılında iki zam birden yapılacak.

2022 yılında beklenen temmuz zammı yapılmıştı. 2022 yılının başında 4.250 TL olan asgari ücret Temmuz ayında 5.500 TL olmuştu. Dolayısıyla 2023 Ocak ayında 7 bin TL olan asgari ücretin 2023 Temmuz ayında 8.500 TL olması beklenmektedir. Bakalım süreç nasıl gelişecek?

Son dakika biraz önce Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Asgari ücrete ekstra zam müjdesi! Rekor artış

Başa dön tuşu