Güncel

İŞKUR işsizliğe savaş açtı! Her telden meslek için 115.238 aktif işçi alımı başladı! En az 6050 TL maaş veriliyor

Ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de işsizliktir. Yüz binlerce genç iş arıyor. Kendi yetenekleri ve eğitim durumlarına göre bir iş bulmakta büyük zorluk yaşıyorlar. Ekonomik durumun da kötüye gitmesi nedeniyle insanların çoğu depresyonun pençesinde bulunuyor. Uygun iş ve çalışan kişileri eşleştiren bir sistem olarak İŞKUR bu noktada çok değerli. Zira platform üzerinde pek çok kişi kendisi için iyi olduğu işleri bulmakta ve başvuru yapmaktadır.

Son günlerde İŞKUR tekrar ilana çıktı ve KPSS koşulu olmayan meslekler için duyuru yaptı. Buna göre yüzlerce işçi alınacak. Lise mezunu olan kişiler uygun olduklarını düşündükleri mesleğe başvuru yapabilir. Kurum bünyesinde yapılan alımlar çok fazla kişi tarafından araştırılmakta ve yoğun başvurular alınmaktadır. İŞKUR tarafından atlan bu adım ile Türkiye’de işsizliğin sona erdirilmesi planlanıyor.

İŞKUR İşçi Alımları Başvuruları

Yayınlanan ilanda silahsız ve silahlı olmak üzere güvenlik görevlilerinin alınacağı belirtildi. Ülke genelinde olan bu ilanlar için çeşitli illerde ikamet etmek sorun oluşturmayacak. Ayrıca hem özel hem de devlet kurumlarında istihdam sağlanacak. Bu adayların asgari eğitim durumu ise ortaöğretim mezuniyeti olarak belirlenmiştir. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar gününü geçirmeden kayıt yaptırmalıdır.

Başvuru yapabilmek için öncelikle kişinin İŞKUR kapsamında kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra arama kısmına çalışılmak istenen meslek yazılarak arama yapılır ve başvuru tamamlanır. Burada kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz olması büyük önem taşıyor. Genel şartların yanı sıra kişinin mesleğin gerektirdiği bazı özel koşulları da bünyesinde barındırması önemlidir. İş başvurusunda bulunmayı planlayanların öncelikle kendi meslek alanları ile ilgili şartları incelemeleri tavsiye edilmektedir.

Başvuru İçin Genel Koşullar Neler

Kişinin öncelikle Türk vatandaşı olması aranan genel şartlardandır. Ayrıca askerliğin yapılmış olması, akıl sağlığının yerinde olması da diğer kriterler arasında. Başvuru yapacak kimse kamu haklarından yoksun olmamalıdır. Kişinin on sekizden büyük ve otuz beşten küçük olması da istenen koşullardandır. Başvurulan mesleği icra etmesine engel teşkil edebilecek sağlık sorunlarının bulunmaması gereklidir. Verilen bilgilerdeki yanlışlık olması durumunda başvurular iptal olur.

Başa dön tuşu