Güncel

Çocuğu olana 2 bin 329 TL karşılıksız para müjdesi! İşte e devlet SED yardımı başvuru şartları ve ekranı

Çocuğu olana verilecek olan karşılıksız para miktarı açıklandı. Bu anlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı son dakika açıklamasında çocuklu ailelere 2 bin 329 lira destek ödemesi yapılacağını belirtti. Bakanlık resmi internet adresi bağlamında oluşturulan son dakika açıklamasında söz hususu yardımın detaylarına yer verildi. Biz de haberkolik.net olarak bu yazımızda detaylara değindik.

E Devlet kapısından husus ile alakalı detaylar açıklandı. “Bu hizmeti kullanarak, ekonomik fakirlik içerisinde olup da çocuklarının esas gereksinimlerini karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendisine yeterli duruma gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi hedefiyle geçici ya da belirlenecek süreler amacıyla verdiği ekonomik destek istekleri için ön müracaatta bulunabilirler” şeklinde yazı paylaşıldı.

SED yardımı nasıl alınır?

a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları,

Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonucu uygun bulunması halinde desteklenmektedir.

SED yardımı müracaatı yapacak kişilerin başvurusunu alttaki şekilde yapabilirsiniz. “

e Devlet kapısına gidin. e Devlet kapısına gittikten sonra arama kısmına yukarıdaki gibi SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ yazın ve Arama evresinde yukarıdaki gibi çıkan neticesi tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda sayfada aşağıya inerek aydınlatma metnini kabul edin ve belirti edilen adımları takip ederek bilgilerinizi girin ve başvurunuzu yapın.

Başa dön tuşu