Güncel

Cep telefonu olan milyonları tarumar edecek haber! Yasa teklifi verildi! Telefonlar çöp olacak

Hükümet tarafından verilen yeni yasa teklifi milyonları derinden yaraladı. Bu anlamda 1 sene içinde hiç sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI numarası bloke olacak. Bu şekilde 1 senedir hiç açılmayan ve sinyal vermeyen telefonlar kullanılamaz hale gelecek. Bir daha bu telefonlar hiç açılamayacak tam anlamıyla çöp olacak.

AK Parti, kullanılmayan cep telefonlarının bloke olmasını sağlayacak öneriyi meclise sundu. Meclise verilen teklife göre ise 12 ay içinde hiç sinyal alınmayan telefonlar çöpe atılacak.

Yasa teklifi verildi! Telefonlar çöp olacak

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Daha çok tütün üretimi ve kaçakçılığıyla alakalı yeni düzenlemelerin yer aldığı teklifte, kullanılmayan cep telefonlarıyla alakalı milyonlarca bireyi etkileyecek mühim bir madde de yer aldı. Maddeyle, duruman 7 sene olan cep telefonlarındaki sinyal alma sınırı 1 seneye düşürülüyor. Buna göre, kesintisiz 1 yıl süre ile elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan, yani telefon görüşmesi yapılmayan ya da mesaj atılmayan, internete girilmeyen cihazların elektronik kimlik verileri kayıtlı olmaktan çıkarılarak pasif duruma düşürülecek.

Teklife göre, 1 sene atlattıktan sonra cep telefonunu son kullanan vatandaş bir sim kart takarsa, telefon yine aktif duruma gelecek. Fakat pasife alınmış telefon başkasına satılmış ya da hediye edilmişse telefonu alan vatandaşın sim kartı o telefonda çalışmayacak.

 

Başa dön tuşu