Ekonomi

Başkan Uyardı “Koruyucu Tedbirler Alın!”! Et ve Süt Üretiminde Kriz Yaşanabilir!

Başkan uyardı. Türkiye süt üreticileri merkez birliği yönetim kurulu başkanı koruyucu tedbirler alın çağrısında bulundu. 2023 yılında yeni bir et ve süt sektörüne yönelik kriz kapıda. Artan maliyetler süt veren ineklerin kesilmesine sebep oluyor. Bu durum ileri boyutlu sütte arz problemine yol açarken ardından et üretimine yönelik problemleri beraberinde getirecek. Kırmızı et alımında girdi maliyetleri beklenmeyen seviyelere ulaştı. Konu üzerine süt et ve gıda sanayicileri Birliği başkanı İsa Coşkun kritik yorumda bulundu. “Geçtiğimiz 2 yıla dikkat çekerek dişi hayvan kesimi devam ediyor ve bu durum hem süt üretimi hem de besin sığırcılığını olumsuz etkileyecektir” dedi.

Önümüzdeki Yıla Dikkat! Veriler Ne Söylüyor?

Üretici sütten kâr edemiyor. Kâr edemediği oranda hayvanı kestirme kararı alıyor. Bu durumu engellenmediğinde ileri boyutlu olarak süt ve ete ulaşmada sıkıntılı bir süreci beraberinde getirebilecek. Bakanlık bu konuda uyarıyor. Önümüzdeki yıl itibariyle üreticileri için koruyucu tedbirler alınmalıdır. Tarım politikalarının sorunsuzca devam edebilmesi için bunu yapmak gerekiyor, dedi. Türkiye süt et gıda sanayicileri ve üreticileri birliği başkanı İsa Coşkun bu yılın verilerini paylaşarak önümüzdeki yıla dair dikkat edilmesi gereken önemli bir vurguda bulundu. 2022 yılı içerisinde ilk 10 ayın verilerine bakıldığında 66.807 canlı hayvan ithali gerçekleşti.

Canlı Hayvan Arzında Problem Büyük!

2 yıldır yapılan kesim ve kırmızı et besicilik sektöründeki fiyat artışı 2023’te canlı hayvan arzında ciddi problemleri beraberinde getirebilecek. Özellikle döviz kurunda yaşanan fahiş artışlar hayvan ithalatını gerçekleştirebilmek besicilik materyali alımını sürekli hale getirmeyi de zorlaştıracak. Çiftçinin önümüzdeki yıl sürüsünü yenileyebilmesi ya da yeni yatırımlar yapabilecek maliyete erişebilmesi de zorlaşacak diyerek, ekledi.

Başa dön tuşu