Ekonomi

Bankadan daha önce kredi çekenler, Dikkat! E-devlet sistemi üzerinden kontrol edip, Paranızı geri alın!

Bankadan daha önce kredi çekenler, Dikkat! E-devlet sistemi üzerinden kontrol edip, Paranızı geri alın! 2023 yılına girdiğimiz şu günlerde, bankalardan kredi başvuru talepleri oldukça arttı. Bankalardan daha önce de kredi kullanmış olan kişiler için yeni bir haber verildi. 2022 yılı itibariyle veya daha önce kredi alıp, hayat sigortası ödemelerini geri alabilecekler. Tek bir belge ile bu ödemelerin sorgulamasını e-devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Bankalardan kredi çeken kişiler, edevlet sistemi üzerinden kontrol ederek, geri alacakları parayı öğrenebiliyorlar. Bu ödemeleri çok kişi bilmiyor ama tek bir belge ile geri alma şansınız var.

Bilindiği gibi hayat sigortası, bankalar tarafından zorunlu tutuluyordu. Bu sebepten ötürü de yaptırmak istemeyen kişilere de yüksek faizli kredi veriliyordu. Hayat sigortası yaptıran kişiler ise düşük faizli kredi alabilecekler.

E-DEVLETTEN KONTROL EDİN! ÖDEMENİZ VAR MI?

Bankalardan kullandıkları kredilerin hayat sigorta primlerini geri almak isteyenler, e-devlet sitesine giriş yaparak bu ödemeleri geri alabileceklerdir. E-devlet sitesine girerek, arama kısmına “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” yazarak, buradaki şimdiye kadar sizin için yapılmış hayat sigortası ödemelerinizi görebilirsiniz. Eğer ödemeniz varsa listenelir ve bu paranın detaylarını öğrenmek için “Detaylı bilgi” sayfasına girmeniz yeterlidir. Hayat sigortası parasını geri almak isteyen vatandaşların ‘Poliçe Durum’ kısmında ‘Yürürlükte’ ve yine ‘Detay’ kısmında ‘Daini Mürtein (Daini Mürtehin)’ yani ‘Rehin Alacaklı’ ibarelerini görmesi gerekiyor. Bu ibareyi gören kişiler, e-Devlet Kapısı’ndan verilen başka bir hizmet olan “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” hizmeti aracılığıyla yazacakları dilekçe ile paralarını geri alabiliyor.

Başa dön tuşu